خلیل‌آبادی: وضعیت آسیب‌ها بحرانی است – خانه ریاضیات

روزنامه آرمان: طی ۵۲ مرحله در سال ۹۵، ۱۳‌هزار و ۴۲۱ نفر معتاد متجاهر مرد از مناطق آلوده شهر تهران، جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد مجاز تحویل داده شدند
گاهی شورا یا شهرداری امکان تخصیص فضا برای ایجاد این امکان را ندارند. مردم باید به کمک دولت و شهرداری بیایند و این افراد را مانند اعضای خانواده خود درمان کنند. سازمان‌های مردم‌نهاد تخصصی و مراکزی برای توانمندسازی این افراد باید قیمت تور مراکش وجود داشته باشد تا به آنها مهارت‌آموزی کرده و فرصت‌های کاری برای این افراد ایجاد کنند. در این صورت آنها به زندگی امیدوار شده و دوباره معتاد نمی‌شوند.

هنگامی که اولویت نگاه به مسائل تغییر کند و انسان‌مدارانه با شهر برخورد شود‌ به‌طور طبیعی آسیب‌های اجتماعی که بر وضعیت زندگی انسان‌ها بسیار تاثیرگذارند در اولویت برنامه‌های شورا قرار می‌گیرند.

این مساله یک پدیده اجتماعی بلیط چارتر مشهد است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و کارشناسان باید دلیل آن را ارزیابی کنند. علل اصلی آن بیکاری، مسائل اقتصادی، عاطفی و مهاجرت افراد به تهران و حضور باندهای مافیایی پخش مواد مخدر در تهران است. این باند‌ها در مناطق جرم‌خیز تهران به میزان بیشتری حضور دارند.

روزنامه آرمان: طی ۵۲ مرحله در سال ۹۵، ۱۳‌هزار و ۴۲۱ نفر معتاد متجاهر مرد از مناطق آلوده شهر تهران، جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد قیمت تور استانبول مجاز تحویل داده شدند.

متاسفانه در این زمینه موفق عمل نکرده‌ایم. معتادان را بازداشت کرده، ترک داده و در سطح جامعه رها می‌کنیم. از این افراد باید مراقبت شود و تحت درمان و دوره‌های مددکاری قرار بگیرند. ارتباط با مددکاران از مراجعه مجدد آنها به مواد‌مخدر جلوگیری می‌کند. متاسفانه این افراد دوباره بازتولید می‌شوند و باید از این موضوع جلوگیری کرد.

در این زمینه، حسن‌خلیل‌آبادی، تور هوایی قشم عضو شورای‌ شهر تهران گفت‌: «مساله مهم‌ در جمع‌آوری معتادان، توانمندسازی و جلوگیری از بازگشت مجدد آنها به استعمال مواد مخدر است. برنامه‌ریزی‌ها در این حوزه باید به‌گونه‌ای باشد که تعداد معتادانی که دوباره به مصرف موادمخدر روی می‌آورند به حداقل ممکن برسد.»

مهم‌ترین برنامه‌‌های شورای پنجم در راستای ساماندهی محلاتی مانند هرندی چیست؟
اگر دستگاه‌های تور بدروم مختلف وظایف خودشان را به درستی انجام می‌دادند مساله معتادان متجاهر و کارتن‌خواب به شکل یک بحران در شهر در نمی‌آمد. شهرداری تا حدودی کارهایی انجام داده اما سایر دستگاه‌ها به دلایل متعدد مانند کمبود امکانات مالی، انسانی و حتی برنامه‌ریزی این موضوع را مدیریت نکردند. اکنون این معضل به شکل یک بحران درآمده و آسیب جدی را به بدنه اجتماعی جامعه وارد می‌کند.

شورای تور مارماریس پنجم چه تغییراتی در رویکرد خود به منظور حل این بحران ایجاد کرده است؟

بزرگ‌ترین تغییر رویکرد برای اداره شهر، باور و اعتقاد به انسان‌محوری این شهر است. در صورت انسان‌محور یک شهر مسائل، آسیب‌های اجتماعی و انسانی شهر مساله اول آن می‌شود. در گذشته به ایجاد ساختمان، احداث اتوبان و وضعیت خودرو در شهر فکر شد اما امروز بنا داریم به انسان‌ها فکر کنیم تا شهری آرام و منطبق قیمت تور سریلانکا بر آرامش روحی و روانی آنها ایجاد شود.

همچنین باید به مراکز و سازمان‌های مردم‌نهادی که به صورت علمی و داوطلبانه حاضر به کمک به این افراد هستند، کمک کنیم. خانواد‌ه‌ها نیز باید آموزش ببینند، یک عامل مهم در بروز اعتیاد به مشکلات فردی در نحوه برقراری ارتباط با خانواده و تربیت خانوادگی او برمی‌گردد. در این حوزه‌ها باید سرمایه‌گذاری کرد تا از معضل اعتیاد پیشگیری شود. افراد معتاد را تور بانکوک نوروز 97 باید توسط مراکز مردم‌نهاد درمان کنیم و به توسعه این مراکز کمک کنیم.

در گذشته با این مسائل به صورت نمایشی برخورد می‌شد و گاهی تنها این افراد از یک‌ محله به محله‌دیگری منتقل می‌شدند. برای مثال معتادان متجاهر را از منطقه هرندی به منطقه 13 منتقل می‌کردند. این کار پاک کردن صورت مساله بود. امیدواریم این حرکات نمایشی دیگر تکرار نشود و با یک برنامه‌ریزی دقیق، امکانات حساب‌شده و با بهره‌گیری تور سنگاپور نوروز 97 از نظرات کارشناسی شده افراد، مددکاران و مشارکت مردم این بحران را مدیریت کنیم تا شاهد چهره کریه اعتیاد در شهر نباشیم.

چرا مساله معتادان متجاهر و کارتن‌خوابان در تهران به شکل یک بحران درآمد؟

بیش از 10 دستگاه در بحث کاهش آسیب‌های‌اجتماعی مسئول هستند و شهرداری باید با تمام این دستگاه‌ها تفاهمنامه امضا کند تا هر کدام موظف به اجرای برنامه‌های قیمت تور اهواز خود شوند. دولت نیز در اجرای برنامه شهرداری نقش موثری دارد و از دولت تقاضامندیم که به شهرداری برای حل مساله آسیب‌های اجتماعی کمک کند و شهرداری با وزارتخانه‌های مختلف توافقنامه‌ یا تفاهمنامه‌ امضا کند. در این صورت دولت، شهرداری و دستگا‌ه‌های مربوطه با همکاری یکدیگر می‌توانند زمینه‌های کاهش و به حداقل رساندن این آسیب‌ها را فراهم کنند.

برای جمع‌آوری معتادان و کارتن‌خوابان تور سریلانکا نوروز 97 باید برنامه‌های حمایتی برای آنها داشت. در واقع مراکز زیر نظر شهرداری باید این افراد را ساماندهی کنند تا آنها در سطح شهر ایجاد مزاحمت نکنند. شورا به این منظور از مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد درخواست کمک می‌کند. همچنین سایر سازمان‌های مربوطه نیز برای کمک به حل این مساله و انجام وظیفه قانونی آنها باید تلاش ‌کنند، شهردار و برخی اعضای شورا نیز در چند روز در مناطق آسیب‌خیز حضور داشته و تیک بان از نزدیک شاهد مشکلات در این زمینه بودند.

ایرادات وارده به برنامه‌های قبلی اجرا شده در زمینه ساماندهی معتادان را چه می‌دانید؟

در بودجه‌های سال‌های آینده قطعا برنامه وسیع‌تر و امکانات بیشتری را در راستای کاهش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی و بحران‌ها در شهرتهران، ری و تجریش پیش‌بینی می‌کنیم. در این صورت برای افرادی که در این حوزه کمک‌های انسان‌دوستانه می‌کنند نیز تور روسیه نوروز 97 تسهیلات بهتری در نظر گرفته می‌شود.

آیا امضای تفاهمنامه‌ میان شهرداری و دولت می‌تواند روند بهبود شرایط آسیب‌های‌اجتماعی را تسهیل کند؟
آسیب‌های اجتماعی برآیند یک عامل نیستند و عوامل متعددی دارند، اما شورا در حال حاضر در مرحله پیشگیری از آسیب‌های‌ اجتماعی قرار ندارد و متاسفانه با یک بحران در این زمینه مواجه هستیم که باید مدیریت شود. مدیریت این بحران آموزشگاه تعمیرات موبایل نیازمند یک عزم ملی، همگانی و همکاری تمام دستگاه‌ها و مسئولان کشور با یکدیگر است. شورا و شهرداری در این زمینه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.

شورای شهر و شهرداری چه برنامه‌هایی به منظور فرهنگسازی در زمینه کاهش آسیب‌های‌اجتماعی دارند؟

معتادان و کارتن‌خوابان قربانیان و بیماران جامعه هستند و باید با آنها با روش‌های علمی برخورد کرد. در سراسر دنیا این پدیده‌ها قیمت تور ترکیه وجود دارند اما به شکل یک بحران نیستند. بنابراین باید با ارائه راهکار‌هایی این قربانیان توانمند شده و به زندگی عادی خود برگردند. یکی از مهم‌ترین مشکلات بازگشت آنها به جامعه پس از توانمندسازی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *