آخرین تلاش برجامیِ اروپا برای جلب نظر ترامپ – خانه ریاضیات

خبرگزاری ایرنا: خبرگزاری رویترز به نقل از 6 منبع اروپایی گزارش داد که قدرت های اروپایی طرح خود برای حفظ برجام را هفته آینده به واشنگتن ارائه خواهند کرد؛ اما در عین حال تلاشی را برای حفظ روابط تجاری اتحادیه اروپا با ایران در صورت خروج آمریکا از برجام آغاز کرده اند
اگرچه به گفته مقام های آمریکایی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور برای خروج از برجام تقریبا نهایی است، اما آلمان، فرانسه و انگلیس به امید جلب رضایت ترامپ، همچنان قصد دارند توافقی برای موضع گیری شدیدتر علیه ایران به واشنگتن عرضه کنند.

وی افزود: احتمال اینکه به توافقی (با واشنگتن) برسیم وجود دارد. اما حتی در این صورت نیز گمان نمی کنم برای جلوگیری از خروج آمریکا از توافق هسته ای کافی باشد.

اروپایی ها در بسته پیشنهادی خود برای کاخ سفید درباره نظارت بر سایت های نظامی ایران نیز با واشنگتن اختلاف دارند. در حالی که واشنگتن خواستار گسترش نظارت ها به سایت های نظامی است، اروپا بر این باور است که متن برجام بازرسی از این سایت ها را به صورت ضمنی در خود جای داده است.

به گفته این دیپلمات ها، توافق احتمالی میان اروپا و آمریکا که دیگر طرف های برجام از جمله چین، روسیه و ایران را دربرنمی گیرد، در پی آن است که به ترامپ اطمینان دهد که اروپا برای مهار برنامه موشک بالستیک تهران، نفوذ ایران در سوریه و یمن، مفاد مربوط به نظارت بر سایت های ایران و بند غروب برجام تلاش خواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا: خبرگزاری رویترز به نقل از 6 منبع اروپایی گزارش داد که قدرت های اروپایی طرح خود برای حفظ برجام را هفته آینده به واشنگتن ارائه خواهند کرد؛ اما در عین حال تلاشی را برای حفظ روابط تجاری اتحادیه اروپا با ایران در صورت خروج آمریکا از برجام آغاز کرده اند.

برخی از این 6 دیپلمات اروپایی در گفت و گو با رویترز پیرامون موفقیت این تلاش ها ابراز تردید کردند؛ اما همگی گفتند که اروپا در حال تلاش برای محدود کردن آسیب های خروج آمریکا از برجام است.

اگرچه سه قدرت اروپایی برخی اختلاف نظرهای خود با آمریکا را برطرف کرده اند، اما اختلاف بر سر خواسته واشنگتن پیرامون دائمی کردن محدودیت های فعالیت های هسته ای ایران بدون بازگشایی پرونده برجام همچنان پابرجاست.

آخرین تلاش اروپا برای حفظ آمریکا در برجام

آلمان، انگلیس و فرانسه هر سه تاکید کرده اند که در صورت خروج آمریکا از برجام، همچنان در این توافق مانده و برای حفظ روابط تجاری خود با ایران تلاش خواهند کرد.

یک دیپلمات ارشد اروپا با اشاره به یک هفته باقیمانده تا زمان تصمیم گیری ترامپ پیرامون تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران، گفت: گمان نمی کنم دلیلی برای خوشبینی بیش از حد وجود داشته باشد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت: تلاش داریم فرمول درستی را بیابیم که پاسخگوی انتظارات آمریکایی ها باشد و در عین حال توافق هسته ای را نقض نکند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *